reklama

Limerick - bavte sa

Nemyslite si, že poézia musí byť zásadne formálne a obsahovo upätá. Ak nepoznáte limerick, tak pokojne nadviažte novú známosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Erick s predponou Lim-

Poznám pani, ktorá z fotky
dedukuje, či som krotký.
A si? Asi.
Moje vlasy
zakryli jej výhľad z fotky.

Limerick je báseň o jednej strofe a piatich veršoch. Dohady, či sa masovo rozšíril v piatok alebo v stredu, na jar, či na jeseň niekedy okolo 18. alebo 19. storočia, prenechajme vedcom. Pre mňa je podstatné, že ide o skrz-naskrz zábavnú básničku. Hoci sa jej mnohí snažili dať kodifikovanú podobu, neuspeli. To skôr naďabíte na Yettiho alebo čestného politika, než by sa Vám podarilo zošnurovať humor a nonsens.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedna slečna

Jedna slečna z Bratislavy
požehnané roky slávi.
Tortu pečie,
rečie – niečie
rúcho s kosou ma tu zdraví.

Jediné, čo platí, je, že verše majú rýmovú schému aabba a tretí so štvrtým veršom bývajú kratšie. Metrum však ani zďaleka nepovažujte za dané. V každom jazyku sa využíva to, čo je mu prirodzené (a jamb to v Slovenčine nebude). Z mnohých pokusov o odvodenie „etalónu“ pre limerick možno spomenúť napríklad tieto obsahové zvyklosti (ktoré ale nemusia nastať):

  1. Prvý verš predstavuje nejakú osobu, často aj rovno odniekiaľ.

  2. Druhý verš ju uvádza do situácie, ktorú následne rozvíjajú dva kratšie verše (často aj so šokujúcou pointou).

  3. Posledný verš buď zopakuje význam prvého verša (spravidla s absolútnym rýmom) alebo tiež dokoná prekvapivú, smiešnu, prípadne nezmyselnú pointu.

  4. Niektorí teoretici trvajú na tom, že limerick musí byť obscénny.

  5. Limerick si môžete otočiť, prekrútiť, pripájať ho k ďalším rovesníkom (aby si mohli odpovedať, nadväzovať na seba a pod.), skrátka, robte si, čo chcete.

Neveriaci Tomáš

Jeden chlapík zvaný Tomáš
má len motto, áno, to má:
„Každý klame!“
Ani mame
neuveril, že je Tomáš.

Za to, že sa táto forma „uletenej“ básne rozšírila do sveta, vďačíme Edwardovi Learovi (1812-1888). Tento Londýnčan chatrného zdravia v roku 1846 pustil do éteru svoju „Knihu nezmyslov“ (A Book of Nonsense), v ktorej uviedol 112 limerickov. Pokiaľ si ich chcete prečítať, sú dávno za hranicou duševného vlastníctva a voľne dostupné ich nájdete napríklad vďaka projektu Gutenberg.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Alergik

Poznám chlapa z Bratislavy
s averziou na púpavy.
Nečudo, že
prskať môže.
Z betónovej Bratislavy?

Limerick je veľmi vhodná forma na hodiny kreatívneho písania. Môže slúžiť ako zábavná hra pre deti, dovoľuje aj zachmúreným dospelákom zavrhnúť racionalitu a napísať niečo bezobsažné, čudné, vtipné alebo pochabé. Aby ste mali predstavu, ako veľmi sa sa dá s touto formou vyhrať, dovolím si odcitovať matematický limerick z anglickej verzie Wikipédie od Leigha Mercera:

12+144+20+3x√4 + (5x11)=9x9+0
 7

A dozen, a gross, and a score
Plus three times the square root of four
Divided by seven
Plus five times eleven
Is nine squared and not a bit more.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ozaj, írske mesto Limerick sa k tomuto veršovaniu hrdo hlási, dokonca sa tam konali aj majstrovstvá sveta v limericku. Tak si to skúste, nič za to nedáte.

Erik Kriššák

Erik Kriššák

Bloger 
  • Počet článkov:  690
  •  | 
  • Páči sa:  168x

Fanúšik komiksov, literatúry a hudby. Zoznam autorových rubrík:  PoéziaTextyBásnické grify v praxiPrózaPre detiSúkromnéO hudbeInéKomiksJazerní básnici a iné preklady

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu