Južanskí kríženci na korektnosť nehľadia

Autor: Erik Kriššák | 23.10.2015 o 14:45 | (upravené 23.10.2015 o 16:18) Karma článku: 3,47 | Prečítané:  969x

Je tomu rok aj kúsok, čo v Amerike začala vychádzať komiksová séria Southern Bastards. Prakticky okamžite pozbierala všemožné ocenenia a následné ovácie zo strany fanúšikov by azda začula aj bytosť bez sluchu.

Aktuálne je vonku dvanásť čísel, zároveň sa tento mesiac objavila (po dvojici mäkkých väzieb) súborná kniha Southern Bastards vol.1 v „deluxe“ pevnej väzbe. Tá obsahuje prvých osem zošitov série. Pokiaľ si myslíte, že existenciálne drámy sú výsadou „lepšej spoločnosti“ a na juhu USA žijú akurát degenerovaní sedliaci a masoví vrahovia, minimálne s prvou domnienkou si dovolím nesúhlasiť.

Vitajte do Craw County v štáte Alabama, domova úspešného futbalového tímu (pozor, reč je o americkom futbale) a toľkých „bastardov“, že oproti nemu bratislavský hradný vrch vyzerá ako miesto plné milých ľudí. Mestečko je úplne v rukách miestneho futbalového trénera Eulessa Bossa, ktorý trénuje nielen športovcov, ale najmä násilníkov, vrahov a, načo to tajiť, všivákov najväčšieho kalibru. Kto čo i len pípne, ten je okamžite poslaný na rehabilitačný pobyt do nemocnice, prípadne sa nechá ubytovať pár metrov pod zem. A tak tu pípajú len kury. Žiadna idylka však netrvá večne. Jedného dňa sa v meste zjaví Earl Tubb, starý a nezlomený vojnový veterán, bývalý miestny hviezdny hráč, ktorého otec bol kedysi v meste šerifom, až kým ho nezabili. Earl svoju rodnú zem úprimne nenávidí a chce jediné – vypratať rodičovský dom. Vlastne ešte telefonuje neznámej žene, ktorá ho podozrivo ignoruje a necháva ho viesť monológy s odkazovačom. Celý plán sa mu zrúti v okamihu, keď si v miestnom podniku Boss BBQ objedná niečo pod zub a stretne starého známeho. Ten má problém, dlhuje Bossovi nejaké prachy, nuž ho prenasleduje drsný „vymáhač“. Earl zvedie rýchly vnútorný súboj so svojim svedomím, prehrá a kamarátovi pomôže. Tým naštartuje kolobeh masakrov, vrážd a verejných bitiek. Vyzbrojený drevenou pálkou (o jej pôvode si prečítate mnoho zaujímavého v komikse, tak nebudem vyzrádzať) naplní klasickú westernovú zápletku – osamelý hrdina proti skorumpovanej bande ničomníkov ovládajúcich miestne mestečko krvavou železnou rukou – a pokúsi sa vyburcovať letargických obyvateľov proti miestnemu šéfovi. Ten má práve pred najdôležitejším zápasom sezóny a posledné, čo potrebuje, je nejaký otravný „klaďas“ narúšajúci mu prípravu. V štvrtom zošite situácia vyvrcholí spôsobom, z ktorého mi poklesla čeľusť a to sa mi v komikse už dávno nestalo. Žiaľ, prezradiť viac by sa rovnalo istote, že Vám skazím prípadnú eufóriu, a preto dodám, že druhá polovica knihy sa vráti do minulosti a ukáže nám klasické splnenie amerického sna. Z netalentovaného chlapca Eulessa Bossa sa počas jeho drsnej cesty na vrchol zrazu stane priam sympatická postava. Čo na tom, že sa nezastaví ani pred vraždou. Posledné dve strany ôsmeho zošitu napokon prezradia aj to, komu celý čas vyvolával Earl Tubb a stavím sa, že pokračovania sa nebude vedieť dočkať nikto z tých, čo dielo dočítajú až sem.

Spisovateľ Jason Aaron je momentálne najjagavejšou hviezdou amerického komiksového trhu. Jeho príbehy sú ostré a nesmierne silné, už séria Skalpy (v susedných Čechách vydáva Crew) z prostredia súčasnej indiánskej rezervácie búra všetky ilúzie o bezstarostnom živote pôvodného obyvateľstva, bez ohľadu na to, že o ich živote ilúzie nemáte. Plusom je, že sa rozpamätal na detstvo a píše prakticky o svojej domovine, o spomienkach na dospievanie, o živote. Má neuveriteľnú schopnosť na malej ploche vytvoriť takú hĺbkovú sondu osobnosti, že keby sa stal baníkom, už je v Guinnessovej knihe rekordov ako prvý človek, ktorý sa prevŕtal zemeguľou skrz-naskrz.  

Čo sa týka kresby, ľudské dno prosté morálky, plné násilia a beznádeje si vyžaduje nevľúdnosť. Asi si v tomto okamihu nepredstavíte barokových anjelikov, ale aj tak Vás výsledný dojem pravdepodobne šokuje.  Jason Latour je borec. Najmä vo vykresľovaní postáv. Zabudnite na superhrdinskú skratku, kde má každý „geroj“ unifikovanú tvár, o postave nehovoriac. Obyvatelia Craw County sú tak pestrí a rozmanití, akoby ich platili tvorcovia dajakého veľkofilmu. A krásu by ste v ich črtách hľadali márne.

 

Čo dodať na záver? Southern Bastards je jasná voľba pre tých, čo majú radi realistické drámy a, verte-neverte, westerny. Earl Tubb je nesmierne sympatický starec, viem si predstaviť, že by ho vo filme zahral Clint Eastwood a zhrabol by Oscara.

P.S. Ozaj, kniha obsahuje aj nejaké bonusy, náčrtky a dokonca pár strán kuchárskych receptov na miestne špeciality.

 

P.P.S. Image Comics mi v roku 2015 prišlo ako najlepšie americké komiksové vydavateľstvo, vrelo odporúčam popátrať aj po iných tituloch.

 

Zdroj:

Aaron, J. – Latour, J. Southern Bastards. Berkeley : Image, 2015. 256 s. ISBN 978-1-63215-444-6.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Polícia zadržala a obvinila šéfa Penty Haščáka

V Digital parku zasahovali desiatky policajtov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Haščák sa Gorily nezbavil, dnes už to potvrdzuje aj NAKA

Bolo by skôr prekvapivé, ak by Božie mlyny nezachytili Pentu.


Už ste čítali?