The Valiant - superhrdinský komiks pre každého

Autor: Erik Kriššák | 26.8.2015 o 8:39 | (upravené 21.8.2016 o 11:57) Karma článku: 1,42 | Prečítané:  506x

V superhrdinských komiksoch zavedených vydavateľstiev je občas problém naskočiť do rozbehnutého vlaku. V prípade The Valiant to nehrozí.

V superhrdinských komiksoch zavedených vydavateľstiev je občas problém naskočiť do rozbehnutého vlaku. Scenáristi mamutích amerických vydavateľstiev typu Marvel alebo DC Comics už pomaly nedokážu prísť s príbehom, ktorý by nebol prepojený z množstvom ďalších sérií a vôbec, kto nemá znalosti historika s minimálne sedemdesiatročnou bádateľskou praxou, ten sa v (často v podstate jednoduchom) deji a najmä v postavách a ich konaní (keď sa práve nemlátia navzájom) stráca ako štátny rozpočet vo vládnych zákazkách. Preto som k "eventu" The Valiant vydavateľstva Valiant Entertainment pristupoval opatrne.

Priznávam bez mučenia, produkciu tohto relatívne mladého vydavateľstva (existuje od roku 1989), som doteraz nikdy nemal v rukách. Poznal som pasívne akurát Quantum and Woody, aj to z dajakých historických článkov z Crewi. A aj to je adoptované dieťa. Prečo som siahol po crossoverovej záležitosti The Valiant? Opoveď je jednoznačná - Jeff Lemire. Tento kanadský komiksový scenárista a kreslič je posledných pár rokov pravdepodobne najlepším autorom, akého komiks má a ak náhodou nájdete komiksový titul, kde sa jeho meno vyskytuje, neváhajte. Jeff je expert na komorné komiksy, nech sa okolo deje čokoľvek (koniec sveta v Swamp Thing/Animal Man), jeho zameranie na postavy, rodinné vzťahy, lásku (nedá mi nezmieniť sci-fi Trillium), postapokalyptické existenčné drámy a pod. z neho robia kráľa uveriteľnosti. A to má vždy všetko pevne v rukách, dej sa mu nerozpadáva v nezmyselných "klifhendžroch" a prekombinovaných šokoch, tobôž neskĺzne k tupej telenovele.

A Jeff nesklamal ani tu. Na ploche skromných štyroch zošitov rozohral, spolu s Mattom Kindtom (aby som bol férový), čistú a priamočiaru drámu, ktorá sa v superhrdinských komiksoch často nevidí. Na pár stranách prebehne 10 000 rokov, aby bolo každému jasné, o čo ide. A ide o to, že Večné zlo raz za čas zavraždí vyvoleného mystika (nazývaného geomantik), ktorý komunikuje so Zemou, po čom vždy nastáva doba temna. A že ich v histórii ľudstva bolo. Nesmrteľný bojovník Gilad, ochranca geomantikov, zlyháva ako na bežiacom páse a zdá sa, že svoj večný údel "lúzera" nikdy neprekoná. Avšak, dostávame sa do súčasnosti, plnej tajných vládnych i mimovládnych špionážnych organizácií, ktoré majú nielen zbrane hromadného ničenia, ale aj rôznych superhrdinských "úbermenšov", takže tentoraz môže byť všetko inak. Lemire sa nezaťažuje zbytočnosťami, ale nezaprie prehľad. Na pár paneloch predstavuje všetky podstatné postavy a aj neznalý čitateľ vie okamžite, kto je kto a čo a prečo to robí. Chudinka geomantička Kay McHenry môže pokojnejšie spávať. Aj keď... Neviem, nakoľko je hlavný záporák Lemirov výtvor, ale akoby sa sem zakradol priamo z hororových sérií Vertiga (napr. Hellblazer alebo Swamp Thing). Desí svojich odporcov tým, že sa im zjavuje v podobe ich nočných mor (pozdravujem Kinga a jeho To), nič ho nezastaví...

Ani celá pozemská artiléria, ani hrdinovia ako Ninjak (vážne, nekecám, má skvelú predstavovaciu chvíľku) a predovšetkým Bloodshot. To je v podstate Wolverine bez pazúrov, Deadpool bez humoru, chodiaca vražedná mašina. Najmä ho však po tomto komikse prevzal Lemire do dlhodobejšej opatery, takže neprekvapuje, že je to práve on, kto sa postaví medzi Kay a záhrobného záporáka. Pretože všetko, čo má fyzickú formu, musí umrieť, to vedel počiatkom 20. storočia už Howardov svetoznámy hrdina Conan. Bez ohľadu na často bizarné telesné poranenia sa Bloodshot nezastaviteľne vrhá na to, čo si všetkých superhrdinov zotrie z podrážok ako otravné mazľavé čosi, do čoho mimovoľne vkročilo, a človek normále verí, že bude happyend. Aby som nezabudol, Lemire má u mňa malé bezvýznamné plus za to, akým spôsobom sa vyhol obľúbenému klišé o duchovi v stroji, ktorý celý komiks číha v neotvoriteľnej škatuli, aby na konci všetko vyriešil za hrdinov.

Inak, za klaďasov kope aj koza s laserovým zrakom a nie som si istý, či chcem vedieť, aký ma vo "Valiant univerze" status (Superman alebo Cyclops?)...

Kresbu obstarávajú Paolo Rivera a Joe Rivera a je klasicky superhrdinská. Poteší aj krátky rozprávkový vstup samotného Lemirea. Inak, paperback obsahuje aj nejaké bonusy, komentáre tvorcov, alternatívne obálky a hromadu reklám na ďalšie "valiantské" knihy. Čo dodať na záver?

Na superhrdinský komiks je tu prekvapivo hororový záporák, ktorý sa neštíti zavraždiť hoci dieťa, netradičný koniec (nebudem prezrádzať) a naozaj konzistentný dej, čo v poslednej dobe nebýva pravidlom (pozdravujem Bendisa a jeho Age of Ultron). Takže, ak chcete spoznať niečo nové a Marvel s DC Vám lezú krkom, pokojne skúste túto jednohubku, myslím, že nebudete ľutovať.

Titul:

The Valiant. New York : Valiant, 2015. 128 s. ISBN 978-1939346605

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálny prokurátor Kováčik defacto skončil

Slovenská justícia sa otriasa v základoch.

Píše Ivan Mikloš

Zúfalo potrebujeme úspešnú vládu. Zatiaľ to tak nevyzerá (píše Ivan Mikloš)

Reformy potrebujú politickú váhu.


Už ste čítali?