Akrostich sa neostýcha

Autor: Erik Kriššák | 12.8.2015 o 13:48 | Karma článku: 1,88 | Prečítané:  324x

Nie, nejde o hanblivú fóbiu obrábačov voľných akrov pôdy. Výraz akrostich označuje jeden z obľúbených spôsobov, akým sa do slov básne vkladajú písmená dávajúce dovedna iný, ďalší, nový význam.

Slovenská wikipédia síce obsahuje náznak definície, ale až česká vykváka všetko podstatné, nuž si to zhrňme:

Ak do počiatočných slov básne vložíte dajaký pravidelný zhluk písmen, slabík a pod., ktoré dovedna dávajú zmysel, ani sa nenazdáte a máte tu akrostych (či akrostychon, niečo ako „krajný verš“). Aj najväčší odporca gréckych pôžičiek musí uznať, že Gréci nám toho dali naozaj veľa a ich základy vedy i umenia zákonite budia obdiv, dokonca u závistlivcov, ktorým zaslepuje výhľad vidina gréckych dôchodkov. Podľa toho, kam narvete dané skryté posolstvo, môžete ďalej využívať „stichy“ ako mezo-, tele- a, čo je úplná zverina, akroteleuton , kde sa skrytý význam nachádza nielen v počiatočných písmenách každého verša, ale aj v konečných písmenách (čítaných zdola nahor).

Len tak na okraj, naďabil som aj na akrostich, čoby didaktickú metódu na hodinách tvorivého písania, za čo patrí vďaka odpískanému projektu Infovek.

Každému je asi jasné, že táto slovná hra je pomerne rozšírená a jej vek nemožno určovať pomocou ľubovoľných knižných dejín 20. storočia. Uznávam, uhlíková metóda by asi bola zbytočná, nič to nemení na skutočnosti, že akrostich je obľúbený nielen v historických dielach, ale aj v novodobých avantgardných útvaroch, nakoľko umiestniť niekam pod seba písmená dajakého odkazu a rôzne ho obhádzať vizuálne trieštivými písmenkami, aby vznikla, čo ja viem, ilúzia vtáka, je lákavé:

Dookola                     Albatrosov

      Okom               Lovec

         Ostro     Osamelý   

                 Krúži     

Priznávam sa bez mučenia, patrím k tým, čo ich tento typ sebarealizácie za srdce (prípadne iné orgány) priveľmi nechytil. Pamätám si azda jedinú výnimku, aj to bola predovšetkým osobná pocta, než snaha o veľké umenie, viď Skrytý význam.

Niekedy mám dojem, že si túto šifrovaciu fintu vyskúšal azda každý gramotný jedinec. Avšak, pokiaľ ste tak ešte neučinili, pokojne si  dajaký akrostich sprobujte, vo svojej podstate je to zábava. A dá sa aplikovať aj v esemeskách.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?