Darebák - ako sa vytráca detstvo

Autor: Erik Kriššák | 10.12.2013 o 10:01 | (upravené 10.12.2013 o 19:37) Karma článku: 1,84 | Prečítané:  352x

Puberta býva zložitá. Rodičia pôsobia ako emzáci z hlbín tých častí vesmíru, ktoré obvykle inšpirujú Hollywood v rámci invazívnych filmov. Škola vymýva mozog, všetci dospelí chcú deckám iba zle, strácanie ilúzií je na dennom poriadku... A presne o tom je kratučký komiks Darebák slávnych tvorcov Franka Millera a Simona Bisleyho.

DarebákDarebákComics Centrum

Frank Miller je dnes známy aj komiksami nepoznačenému ľudu. Jeho Sin City a 300 sprofanoval už spomínaný Hollywood. Pravdou však je, že ako scenárista exceloval dávno predtým, či už počatím a ukončením temného rytiera (Batmana, veru tak) alebo hoci utrpením Daredevila (rovnomenný film radšej nepripomínať). Simon Bisley sa preslávil komiksami, ktoré masového čitateľa pravdepodobne obišli. Krváky ako Lobo alebo Sláine preto spomínam len pro forma, aby sa nepovedalo.

Komiks Darebák (Bad Boy) nám toho roku predstavilo české vydavateľstvo Comics Centrum (resp. Martin Trojan-3-Jan) v tradične (preň) zväčšenom formáte (25,5 cm x 32,5 cm), nuž je na mieste predpoklad, že si toto dielo prečítam aj v dôchodkovom veku, keď opustím škálu známych dioptrií. Oproti tomu, má chabých 48 strán (z toho samotný komiks iba 36) takže cena pohybujúca sa niekde okolo 20 EUR (od 17,99 EUR v Brlohu po 23,73 EUR v Martinuse) pravdepodobne odradí väčšinu obyčajných ľudí (tým nemyslím politikov). A to ani nehovorím o limitovanej edícii, ktorá sa cenovo pohybuje kdesi v oblastiach ťukania na čelo a zvieracích kazajok. Na druhú stranu, je v škatuli:

Darebak_limitka

Dosť bolo faktografie, o čo vlastne ide?

Mladý chalan Jason uteká pred akýmisi robotmi, ktorí ho milo vábia domov, ale vyzerajú, že by si ho skôr dali k obedu. Útek sa nepodarí, bác a už sa zobúdza v nemocnici. Na nohách ortézy, hlava v obväzoch, pamäť v čudu a akýsi dvaja ľudia, ktorí sa vydávajú za jeho rodičov, plačú, čo to len vyviedol. Návrat domov v rakete definitívne ukazuje, že máme čo dočinenia s akýmsi sci-fi. Jason cíti, že niečo je zle, snahy o prevýchovu, vymytie mozgu a tak ďalej vyhodnocuje ako niečo nebezpečné. On chce fajčiť cigarety, čo mu v ekologicky skvelom rodinnom prostredí nehrozí. A tak uteká. Neúspešne. Znovu a znovu. Komiks má neskutočné tempo a to aj v déja vu scénach. Navyše, Bisleyho nervózna kresba (tak ju všade popisujú, nuž nebudem trhať partu) k tomu sedí a viac prezrádzať nebudem.

Darebak

Celé dielo by sa pokojne mohlo volať „Puberta“. Je to v podstate taká metafora výchovy a dospievania. Dieťa túži po nepoznanom, rodičia a spoločnosť mu vymývajú mozog, nuž musí zavrhnúť istoty a vrhnúť sa do priepasti, preniknúť ilúziou reality a okoštovať... cigarety. Výsledok je jasný, ani tá nepoznaná realita nie je žiadne terno, začína sa oblápaním sporo odetých motorkárok, cigaretami a končí... kdesi pri primitívnom prežívaní. Celé je to zaobalené do sci-fi a zaujímavo vystavané na opakujúcich sa pokusoch o útek, kým sa dielo vydarí.

Darebak

Pravda, toto moje evokačné čosi nemusí byť jediným možným uchopením látky. V podstate je to aj celkom uletené sci-fi, v ktorom chcú deťom ukradnúť mozgy. Tu však nastupuje pocit, že ide len o úvod akejsi veľkej "story", ktorá, nanešťastie, nemá pokračovanie. Obávam sa, že takýto prístup k veci čitateľov skôr sklame.

Napriek tomu, že sa mi do tohto kúsku moc nechcelo, napokon som si ho kúpil a neľutujem. Skvelý komiks v luxusnom prevedení môžem jediné – propagovať.

Darebak

Zdroje ilustrácií:

Všetky obrázky sú prevzaté z komiksovej databázy comicsdb.cz, s výnimkou vyobrazenia limitovanej edície, ktoré je prevzaté zo stránok Comics Centra.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?