Superman – fuj?

Autor: Erik Kriššák | 2.6.2012 o 8:41 | (upravené 2.6.2012 o 14:27) Karma článku: 4,18 | Prečítané:  813x

Často sa môžete stretnúť s názorom, že komiksy so Supermanom nie sú veľmi dobré. A to dokonca aj v USA, kde patrí k ikonám. U nás sa komunistami poctivo vytrénované generácie osypú už pri slove superhrdina - ako politik, ktorý má zrazu vykonať dobrý skutok. Ale v Čechách sa na komiks dívajú predsa len ako na médium, ktorým je, nuž sa na pulty našich trhov dostalo niekoľko kníh, ktoré ho približujú. A tie pre zmenu priblížim ja.

Azda nemusím vysvetľovať, kto je Clark Kent alias Kal-El alias Superman. Kto nevie, prečo nosí slipy na gatiach, tomu ťažko vysvetliť, že je to maskovanie, ktoré zabraňuje pozerať sa na tvár, ktorú absencia okuliarov a prečesané vlasy moc nezmenili. Postavu najznámejšieho mimozemšťana (E.T. a Majka z Gurunu odpustia) vypustili do sveta autori Jerry Siegel a Joe Shuster už v roku 1938 a je tu s nami dodnes. Vydavateľstvo DC Comics veľa takýchto postáv nemá, ak nerátame Batmana.

Bohatú históriu ponechajme bokom a poďme si priblížiť, čo môžu čakať čitatelia jeho príbehov v češtine. Jeho výskyt možno rozdeliť na štyri časti. Buď sa vyskytuje ako zmienka, či postava na jednom či dvoch komiksových políčkach (napr. v Lobovi), alebo sa na chvíľu zjaví ako vedľajšia a nepodstatná postava (Bažináč, Hitman), prípadne sa necháva mlátiť od Batmana (Návrat temného rytiera – nezamieňať s filmom, Batman: Ticho), no a nakoniec má svoje knihy (Kráľovstvo tvoje, Pre zajtrajšok, Čo sa stalo s mužom zajtrajška alebo Červená hviezda). Výhodou pre nás je, že sa tu zjavujú komiksy, ktoré niečo znamenajú a logicky prešli brutálnou selekciou. Preto ich často píšu i kreslia významní autori.

Superman_Navrat_TR Superman_Bazinac

Vezmem to od začiatku. V roku 2003 vyšiel legendárny komiks Návrat temného rytiera, ktorý má na svedomí Frank Miller (jeho komiksy 300 a Sin City sú vďaka filmom známe aj širšej verejnosti). Išlo o temný príbeh, v ktorom je vyrozprávaný posledný boj Batmana, starého deda, ktorý je však totálne drsný a neváha zájsť do krajností, aby sa zbavil Jokera i ďalších zločincov. Až ho musí na príkaz prezidenta zastaviť Superman. A ten to pekne schytá, poviem Vám. V týchto dňoch vychádza komiks v novom vydaní a stojí za to. V tom istom roku sa zjavil v komikse Alana Moorea (aj ten je známy vďaka filmovým verziám jeho slávnych komiksov, ako napríklad V ako vendeta, Strážci, Liga výnimočných alebo Z pekla) Bažináč, ale kvôli Supermanovi si ten komiks rozhodne nekupujte. Je to horor a jeho sila leží na pleciach iných postáv.

Superman_Ticho

V rokoch 2004 a 2005 vyšli dva diely batmanovho príbehu Ticho, ktorý moderne poňal scenárista Jeph Loeb a nakreslil fanatický superhrdinský kreslič Jim Lee. Superman sa dostane pod vplyv Poison Ivy a nemá na výber, pekne to schytá od starého dobrého Brucea Waynea, ktorý sa v tejto roli evidentne vyžíva a nebojte sa, ešte raz sa o takomto strete zmienim.

Superman_Kralovstvi_tve

V roku 2006 vyšiel jeden z legendárnych komiksov, biblický príbeh Kingdom Come (Kráľovstvo tvoje). Superhrdinovia budúcnosti sa vymknú spod kontroly a Superman ich nedokáže zadržať, nuž na bojujúcich borcov OSN hodí atomovku. Komiks zaujme predovšetkým dokonalým fotografickým akvarelom (musím veriť, že sa to takto volá). Alex Ross každé políčko komiksu namaľoval na plátno a to sa potom zmenšilo do stránok komiksu.

Superman_pro_zitrek_01

Až v roku 2007 sa konečne zjavil čisto supermanovský komiks, dvojdielny príbeh Pre zajtrajšok opäť kreslil skvelý Jim Lee a napísal ho Brian Azzarello, ktorý inak píše temné kriminálky a iné neveselé záležitosti. A hlavne v prvej knihe je to scenáristická bomba. Superman sa spovedá kňazovi, filozofuje o živote, bojuje s prírodou a je škoda, že druhý diel sa rozsype v záplave akcie a nezmyselných dejových zvratov. Tu už musím pridať aj pár citátov:

Batman: "Tak o čo ide, Clark?"
Superman: "Kal. Volám sa Ka-El, Batman, a chcem striasť ťažobu z pŕs."
Batman: "Začni s tým S."

Kňaz: "Ty... vieš čítať myšlienky?"
Superman: "Celkom mi idú výrazy tváre."
Kňaz: "Väčšinou v nich asi vidíš strach, však?"
Superman: "Nie dosť v tvárach, kde by som ho uvítal. A priveľa v tých, čo sa nemajú prečo báť."

Kňaz: "Dokážeš vyliečiť rakovinu?"
Superman: "Neviem. Nikdy som to neskúšal. A ani neskúsim. Prepáčte. Keby áno, ľudia by odo mňa začali čakať..."
Kňaz: "Zázraky? Veď už ich konáš."
Superman: "Vy tomu veríte?"

Superman_Hitman

Aj v roku 2010 sa superman dostal do príbehu niekoho iného. Hitman Tommy Monaghan žije v Gothame a zabíja superhrdinov za peniaze. Humornú tarantinovku píše šialený Garth Ennis, ktorý superhrdinov neznáša, ale Supermana sa ani nedotkne. Naopak, v jednom zošite série ho nechá pokecať s Tommym o jeho pochybnostiach a bez toho, žeby sa dozvedel, že je zoči-voči zabijakovi, odletí s dobrým pocitom. Česky tento dialóg vyšiel v knihe Hitman - Tommyho hrdinovia.

Superman_co_sa_stalo

Alan Moore už bol spomenutý, jeho práca na Supermanovi v 80. rokoch minulého storočia vyšla knižne (česky v roku 2011) pod názvom Čo sa stalo s mužom zajtrajška? Obsahuje tri príbehy, ktoré presne vystihujú, prečo je Superman tak nevďačná postava k čítaniu. Naivné príbehy plné naivných záporákov, tu nepomôže ani génius mooreovho typu. Napriek tomu dokázal prísť so smrťou hlavného hrdinu, psychedelickými víziami otráveného superhrdinu, ktorému pomáha Bažináč a v neposlednej rade humorne ladeným súbojom, do ktorého sa pripletie Batman (vynikajúco, to je postava, ktorú je evidentne radosť písať), Robin a aj Wonder Woman.

Superman_ruda_hvezda

Zatiaľ posledným prírastkom je čerstvá kniha Červená hviezda, ktorá, priznávam, je bezkonkurenčne najlepšou, akú som kedy so Supermanom čítal. Vyrovná sa jej iba zošit č.75/1993 klasickej rady, v ktorej Doomsday hynie spolu s Clarkom. Nie, že by to bola scenárstická bomba, ale je to nostalgia. Avšak, poďme späť. Otázkou, čo by sa stalo, keby Superman spadol do Ruska a vychovali by ho na družstve, pričom by sa z neho stal stalinov superhrdina s kosákom a kladivom na hrudi, sa zaoberal scenárista Mark Millar (ten bude u nás známy kvôli filmom Kick-Ass a Wanted, ktoré prznia jeho komiksy, ale aj film Avengers, ktorý bol nedávno v kinách, si berie niečo z jeho tvorby pre Marvel, konkrétne zo série Ultimates, ktorá vyšla aj česky). Kto by čakal americkú propagandu, bude nutne sklamaný, filozofický pohľad na Supermana, ktorý v mene dobra pre všetkých napokon vezme vládu nad svetom do vlastných rúk a súperí s absolútne geniálnym Lexom Luthorom (pre túto postavu stojí za to každá strana tohto komiksu) a, ako vždy, aj s Batmanom, ktorý vyrástol v Rusku (nosí na hlave batmanovskú masku v tvare baranice, kúzelné) a neváha mu nakopať zadok. Ale o to vlastne nejde. O čo ide, odcitujem zo svojej recenzie na comicsdb.cz: "V závere sa to zvrhne na súťaž v močení, ten preští toho, onen zasa onoho a výsledný efekt je nielen pútavý, ale aj vyvoláva túžbu prečítať si to ešte raz, poznajúc Shyamalanov Šiesty zmysel." Dave Johnson a Kilian Plunkett odviedli slušnú robotu na kresbe, nuž ide o prvý komiks so Supermanom, ktorý si trúfam odporučiť aj tým, čo komiksy ignorujú.

A pokiaľ BB Art vo svojich plánoch priveľmi neklame, chystá sa aj vydanie ďalších supermanovských kníh, a síce Tajomstvo pôvodu a Posledný syn. A možno dôjde aj na JLA (Justice League of America), čo je tímovka zo sveta DC Comics. Tak sa nechajme prekvapiť.

P.S. Galéria na záver:

Superman_pro_zitrek

Superman_pro_zitrek_2

Superman_co_sa_stalo

Superman_kralovstvi_tve

Superman_Ticho

Superman_ruda_hvezda

Superman_Navrat_TR

Všetky fotky sú prevzaté z komiksovej databázy Comicsdb.cz, s výnimkou poslednej fotky, ktorá je prevzatá z Great Caesar's Post.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?