reklama

Ako chutí dánsky rock

Od konca 60. rokov do polovice 70. rokov minulého storočia sa rockovej hudbe podarilo nemožné, bola populárna. A to tak, že prenikla, hoci v obmedzenej miere, aj za železnú oponu. V neobmedzenej miere sa šírila vtedajším západným svetom na všetky svetové strany a zavítala aj do Dánska. Malá spomienka na Hurdy Gurdy, Beefeaters, Burnin’ Red Ivanhoe, Thors Hammer, Secret Oyster a ďalšie kapely azda nezaškodí. Dánsko je malá krajina, má približne rovnakú rozlohu ako Slovensko a prakticky zhodný počet obyvateľov. Aj preto je zaujímavé sledovať, koľko rockových skupín sa v tomto kráľovstve urodilo. Jednou z prvých nahrávok reagujúcich na šesťdesiatkovú vlnu popularizácie britskej hudobnej invázie bola platňa HiP od Steppeulvene (áno, znamená to Steppenwolf, ale ani náhodou sa nejedná o kanadských, k divokosti zrodených, hard rockerov). Svoju púť však začnem u Burnin’ Red Ivanhoe.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu

Burnin’ Red Ivanhoe je jedna z mála dobových skupín, ktorá sa presadila na svetovej úrovni, debutová dvojplatňa M144 jej vyšla už v roku 1969 a po nej nasledovalo niekoľko ďalších dosiek. Štýlovo sa pohybovala od psychedelického blues rocku po džez rock, však sa v zostave nachádzala aj dychová sekcia. Saxofonista Karsten Vogel sa neskôr stal členom perfektnej fusion superskupiny Secret Oyster, ku ktorej sa dostanem za chvíľku, z debutu pochádza skladba Ivanhoe in the woods.

A keď už som ju načal, dajme si teda tajnú ustricu. Secret Oyster bola namakaná fusion banda nie nepodobná Mahavishnu Orchestra a okrem Vogela v nej hral napríklad Claus Bøhling, dánsky gitarista numero uno, ktorý prišiel z Hurdy Gurdy. V rozpätí rokov 1973 až 1976 jej vyšli štyri albumy, skladba Dampexpressen je z eponymného debutu (niekedy označovaného aj ako Furtive Pearl).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A klasické creamovské trio Hurdy Gurdy nemožno opomenúť, nahralo síce iba jediný album a aj ten na CD vyšiel dávno, dokonca na pochybnej pirátskej firme, ale to nie je prekážkou pre spoznávanie eponymného debutu z roku 1972. Predkladaná ukážka sa volá Tell me your name a ide o svižné gitarové blues rockové bláznenie.

Aká by to bola severská tradícia, keby sme sa nedostali ku germánskym bohom. Thors Hammer bola skvelá džez rocková skupina typu Colosseum (kto nepozná, mal by to napraviť, lepšej britskej skupiny v danom štýle azda ani nieto). V roku 1971 vydala jediný eponymný album, z ktorého predstavím skladbu Mexico.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z kategórie fosílneho matrošu je aj skupina Old Man & The Sea. Eponymný a jediný kúsok je z roku 1972. Dominancia klávesov i náklonnosť k tvrdšiemu rocku z nej robí vďačnú zberateľskú raritku (tiež existuje iba pirátske cédéčkové vydanie). Skladba Living legend nasleduje:

Aby tento článoček nebol pridlhý, zmienim ešte dve, na svoje pomery slávne, dánske skupiny. Prvou je zvláštna folk rocková kapelka Culpeper’s Orchard, ktorá má na konte tri až štyri albumy (štvrtý vyšiel v roku 1977 pod skráteným názvom skupiny Culpeper). Ukážka je z druhého albumu Second sight z roku 1972 a ide o skladbu Classified adds.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na záver spomeniem bluesovú kapelu Beefeaters, ktorá mala to šťastie, že sa jej členom stal istý flautista a spevák Peter Thorup. Skupina v roku 1968 sprevádzala Alexisa Kornera na jeho dánskom turné a sám veľký Alexis sa ako hosť podieľal na ich druhom albume, vymakanom bluesrockovom Meet you there, ktorý vyšiel v roku 1969. Thorup potom zo skupiny odišiel, aby spolupracoval s Alexisom Kornerom a skupina sa zakrátko rozpadla. Zo spomínaného albumu vyberám skladbu You changed my way of living.

Samozrejme, tento zoznam kapiel nie je konečný, vychádzal som zo svojej zbierky, avšak ako študijný materiál odporúčam štvordielny článok Piotra Tucholskiho – Danish Progressive Rock At Its Best.

Erik Kriššák

Erik Kriššák

Bloger 
  • Počet článkov:  689
  •  | 
  • Páči sa:  166x

Fanúšik komiksov, literatúry a hudby. Zoznam autorových rubrík:  PoéziaTextyBásnické grify v praxiPrózaPre detiSúkromnéO hudbeInéKomiksJazerní básnici a iné preklady

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu