SBS - antológia slovenského blues

Autor: Erik Kriššák | 25.2.2012 o 16:30 | (upravené 25.2.2012 o 22:37) Karma článku: 3,56 | Prečítané:  653x

Málokto z nehudobníkov i hudobníkov, ktorí sa nezúčastnili nahrávania, tuší, že na Slovensku sa už pred šestnástimi rokmi začala tvoriť hodnotná antológia slovenského blues pod záštitou Slovenskej bluesovej spoločnosti. V súčasnosti je na svete už šesť samplerov kapiel, ktoré v dobe vydania nemali komerčne vydaný album. Keďže dnes sa už prvé štyri diely zohnať nedajú, rád by som tento luxus doprial aj ostatným dvom, a teda celú sériu v krátkosti predstavil.

Slovenská bluesová spoločnosť vznikla spolu so Slovenskou republikou v roku 1993 a stále ešte nezanikla. Netuším, kto prišiel s myšlienkou mapovať rodiacu sa bluesovú scénu v tunajších luhoch a hájoch, každopádne už v roku 1996 načal Peter Haruštiak spoluprácu s CS Music a vypustila do sveta prvý sampler Bluesová spoločnosť. Pointa tkvela (a tkvie) v tom, že sa na ňom prezentovali skupiny, ktoré nemali profesionálne vydaný žiadny oficiálny album. Historicky prvá skupina, ktorá sa na ňom ozvala, bola legendárna formácia Víťazný traktor trojice Ján Litecký-Šveda (gitara, spev), Peter Kuzma (basa) a Zoltán Vincze (bicie). Pamätám si na ich vystúpenie v KáGéBéčku, kde ma dorazili elektronické bicie v blues. Kapela prispela štyrmi skladbami. Nasledoval nemenej legendárny Bobošov Electric Blues Band s tromi skladbami, rovnakým počtom prispela aj kapela Stará Jedáleň a dnes už klasická banda Nora Červenáka ZVA 12:28 Band sa uviedla štyrikrát.

Záslužný čin v roku 1998 dostal mladšieho súrodenca, Bluesová spoločnosť no.2 predstavila ďalšie štyri kapely, Blues Mother-In-Law Bonza Radványiho (štyri skladby), Private Music , dnes už našu bluesovú kráľovnú Silviu Josifosku a jej vtedajší Mr.Band a v neposlednom rade Bluesweiser Ďura Turteva (štyri skladby).

Do tretice, kým sa zjavilo nové milénium, sa v roku 1999 zjavila Bluesová spoločnosť no.3. Aj to, už tradične, prinislo štvorlístok kvalitných interpretov i skupín, Meditating Blues Band, Rene Band, F.B.B. a Kroko & Friends.

Bluesrockova_spolocnost_no_4

V roku 2003 sa Peter Žalman bavil s Haruštiakom, že nový smapler by sa mohol nahrať naživo v rámci jedného spoločného koncertu, aby sa znížili náklady, nuž sa dňa 26.6.2003 v kultúrnom dome Zrkadlový Háj zišli kapely Canned Heat Revival Band Feriho Sajtosa, Second Band z Trnavy, Freemen z Prievidze a Žalman Brothers Band z Bratislavy, aby sa ocitli na nosiči Bluesrocková spoločnosť no.4. V poslednej menovanej pôsobím a pociťujem isté zadosťučinenie, že sa sampler jediný raz v histórii rozrástol o rock, práve vďaka nám. Zasa, kým ostatné skupiny tam majú štyri skladby, my iba tri, aby sa z toho šoku nikto nezbláznil. Jeho krst prebehol 5.12.2003 v rámci akéhosi predčasného Mikuláša v DKJ Lúky.

Bluesova_spolocnost_no_5

Ukázalo sa, že to bol zároveň posledný diel, na ktorom sa podieľal Haruštiak. Oprate prevzal Ďuro Turtev a následne sa venoval kapelám, ktoré hrávali v legendárnom divadle Stoka a v bratislavskom podniku Hlava XXII v rámci bluesových pondelkov. Rok 2006 teda priniesol Bluesovú spoločnosť no.5 a skupiny Mojo & Blues Banda Juraja Haruštiaka (3 skladby) a interpretov Juraja "Dura" Turteva a priateľov (3 skladby), Tomáša Brichtu (štyri skladby), Luboša Beňa a hostí (3 skladby) a na záver sa zjavila aj kapela Strempek & Križan Blues Band (5 skladieb).

Bluesova_spolocnost_no_6

Zatiaľ posledný diel antológie Bluesová spoločnosť nesie číslicu 6 venovaní prevažne veteránom. Predstavujú sa na nej mnohí hráči z prvého sampleru s novými formáciami. Ján Litecký-Šveda a jeho jug band Veteráni zo Salon Dore (4 skladby), mladá (vznikom) východniarska banda Octopus (3 skladby), Kuzmova a Vinczeova nadžezlá duo kapela S.R.O. (4 skladby), kultová levická formácia Deravý Groš (4 skladby) a Peter Radványi predstavil sám seba - Bonzo & The Resonators (4 skladby).

To je zatiaľ všetko, snáď sa ešte nejakého pokračovania dočkáme. Ak nemáte, zháňajte, ak máte, počúvajte!

P.S. Nie je náhoda, že o hudbe som toho veľa nenarozprával, prvé tri spomínané samplery som kedysi dávno počul, ale nanešťastie ich nevlastním, nuž sa mi zjavujú v mysli ako gorily v hmle. Tie ostatné síce vlastním, ale rozbor pocitov z nich by presiahol únosnú mieru tohto článku, nuž sa k nim podrobnejšie vrátim inokedy.

P.P.S. Vraj je už aj utajená siedma časť, ale to nemám potvrdené. Hádam sa viac dozviem na tohtoročnom Livin' Bluese v DK Lúky, 24.3.2012 od 16:30.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Po vstupe do župy sa im začalo dariť.


Už ste čítali?