SBS - antológia slovenského blues

Autor: Erik Kriššák | 25.2.2012 o 16:30 | (upravené 25.2.2012 o 22:37) Karma článku: 3,56 | Prečítané:  659x

Málokto z nehudobníkov i hudobníkov, ktorí sa nezúčastnili nahrávania, tuší, že na Slovensku sa už pred šestnástimi rokmi začala tvoriť hodnotná antológia slovenského blues pod záštitou Slovenskej bluesovej spoločnosti. V súčasnosti je na svete už šesť samplerov kapiel, ktoré v dobe vydania nemali komerčne vydaný album. Keďže dnes sa už prvé štyri diely zohnať nedajú, rád by som tento luxus doprial aj ostatným dvom, a teda celú sériu v krátkosti predstavil.

Slovenská bluesová spoločnosť vznikla spolu so Slovenskou republikou v roku 1993 a stále ešte nezanikla. Netuším, kto prišiel s myšlienkou mapovať rodiacu sa bluesovú scénu v tunajších luhoch a hájoch, každopádne už v roku 1996 načal Peter Haruštiak spoluprácu s CS Music a vypustila do sveta prvý sampler Bluesová spoločnosť. Pointa tkvela (a tkvie) v tom, že sa na ňom prezentovali skupiny, ktoré nemali profesionálne vydaný žiadny oficiálny album. Historicky prvá skupina, ktorá sa na ňom ozvala, bola legendárna formácia Víťazný traktor trojice Ján Litecký-Šveda (gitara, spev), Peter Kuzma (basa) a Zoltán Vincze (bicie). Pamätám si na ich vystúpenie v KáGéBéčku, kde ma dorazili elektronické bicie v blues. Kapela prispela štyrmi skladbami. Nasledoval nemenej legendárny Bobošov Electric Blues Band s tromi skladbami, rovnakým počtom prispela aj kapela Stará Jedáleň a dnes už klasická banda Nora Červenáka ZVA 12:28 Band sa uviedla štyrikrát.

Záslužný čin v roku 1998 dostal mladšieho súrodenca, Bluesová spoločnosť no.2 predstavila ďalšie štyri kapely, Blues Mother-In-Law Bonza Radványiho (štyri skladby), Private Music , dnes už našu bluesovú kráľovnú Silviu Josifosku a jej vtedajší Mr.Band a v neposlednom rade Bluesweiser Ďura Turteva (štyri skladby).

Do tretice, kým sa zjavilo nové milénium, sa v roku 1999 zjavila Bluesová spoločnosť no.3. Aj to, už tradične, prinislo štvorlístok kvalitných interpretov i skupín, Meditating Blues Band, Rene Band, F.B.B. a Kroko & Friends.

Bluesrockova_spolocnost_no_4

V roku 2003 sa Peter Žalman bavil s Haruštiakom, že nový smapler by sa mohol nahrať naživo v rámci jedného spoločného koncertu, aby sa znížili náklady, nuž sa dňa 26.6.2003 v kultúrnom dome Zrkadlový Háj zišli kapely Canned Heat Revival Band Feriho Sajtosa, Second Band z Trnavy, Freemen z Prievidze a Žalman Brothers Band z Bratislavy, aby sa ocitli na nosiči Bluesrocková spoločnosť no.4. V poslednej menovanej pôsobím a pociťujem isté zadosťučinenie, že sa sampler jediný raz v histórii rozrástol o rock, práve vďaka nám. Zasa, kým ostatné skupiny tam majú štyri skladby, my iba tri, aby sa z toho šoku nikto nezbláznil. Jeho krst prebehol 5.12.2003 v rámci akéhosi predčasného Mikuláša v DKJ Lúky.

Bluesova_spolocnost_no_5

Ukázalo sa, že to bol zároveň posledný diel, na ktorom sa podieľal Haruštiak. Oprate prevzal Ďuro Turtev a následne sa venoval kapelám, ktoré hrávali v legendárnom divadle Stoka a v bratislavskom podniku Hlava XXII v rámci bluesových pondelkov. Rok 2006 teda priniesol Bluesovú spoločnosť no.5 a skupiny Mojo & Blues Banda Juraja Haruštiaka (3 skladby) a interpretov Juraja "Dura" Turteva a priateľov (3 skladby), Tomáša Brichtu (štyri skladby), Luboša Beňa a hostí (3 skladby) a na záver sa zjavila aj kapela Strempek & Križan Blues Band (5 skladieb).

Bluesova_spolocnost_no_6

Zatiaľ posledný diel antológie Bluesová spoločnosť nesie číslicu 6 venovaní prevažne veteránom. Predstavujú sa na nej mnohí hráči z prvého sampleru s novými formáciami. Ján Litecký-Šveda a jeho jug band Veteráni zo Salon Dore (4 skladby), mladá (vznikom) východniarska banda Octopus (3 skladby), Kuzmova a Vinczeova nadžezlá duo kapela S.R.O. (4 skladby), kultová levická formácia Deravý Groš (4 skladby) a Peter Radványi predstavil sám seba - Bonzo & The Resonators (4 skladby).

To je zatiaľ všetko, snáď sa ešte nejakého pokračovania dočkáme. Ak nemáte, zháňajte, ak máte, počúvajte!

P.S. Nie je náhoda, že o hudbe som toho veľa nenarozprával, prvé tri spomínané samplery som kedysi dávno počul, ale nanešťastie ich nevlastním, nuž sa mi zjavujú v mysli ako gorily v hmle. Tie ostatné síce vlastním, ale rozbor pocitov z nich by presiahol únosnú mieru tohto článku, nuž sa k nim podrobnejšie vrátim inokedy.

P.P.S. Vraj je už aj utajená siedma časť, ale to nemám potvrdené. Hádam sa viac dozviem na tohtoročnom Livin' Bluese v DK Lúky, 24.3.2012 od 16:30.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?