Zvieratká idú na dovolenku

Autor: Erik Kriššák | 16.6.2011 o 9:06 | Karma článku: 9,56 | Prečítané:  294x

Po čase zasa niečo o nápadoch, myšlienkach a nepoužitých témach, nečakajte žiadnu zmysluplnú poéziu (na to ste už snáď zvyknutí).

Čím som starší, tým viac sa „teším“ na moment, kedy nastane toto:

Milenecká

Nakoniec sa vyzlečiem
a budeš sa mi smiať.

Nebudem Vás presviedčať, že mi išlo o poéziu, kedy autor (akože ja, ale v tretej osobe to znie objektívne, univerzálne a ja neviem, čo ešte...) ide s kožou na trh a deprimuje ho reakcia okolia, na to je to príliš prvoplánové. Raz z toho možno vydolujem niečo použiteľné.

A teraz pozor, chvíľka chválenia. Dostal som sa do situácie, kedy som mal vybrať z mojej tvorby to, čo považujem za najlepšie. Pre publikačné účely, podľa možnosti v počte 6 kusov. Po samozrejmých extrémoch (všetko alebo nič) som heroicky zúžil výber na 90 útvarov a zaznamenal som si toto:

Aj tú najhoršiu báseň
mám rovnako rád.

Nie je to práve poézia, ale ako výrok mi to sedí. Je to ako s deťmi, zodpovedať Sofiinu voľbu, je to jednoducho blbosť z princípu (hoci občas človek musí konať blbo).

A keď som pri deťoch, tak stále čakám, čo moju lenivú fantáziu nakopne k tomu, aby som využil toto:

Zvieratká idú na dovolenku
starým časom odzvonilo.

Písať pre deti ma baví každým mesiacom viac a viac, nikto nie je tak nadšený z toho, že sa mu spieva alebo recituje banálne posolstvo, ako deťúrence. Čím sa Vám snažím naznačiť, aby ste rýchlejšie starli, hajde naspäť do detstva!

V poslednej dobe som si zamiloval aj učebnicové záležitosti, konkrétne balady, takže som ponorený do Erbena a jeho Kytice, o Jánovi Bottovi a Žltej ľalii ani nehovorím. Hororové balady nemajú chybu, písať ich v súčasnosti v úžasnej forme 19. storočia však nemožno, nuž dumám nad modernými rozprávkami, mýtmi a pod., ktoré by poslúžili ako inšpirácia pre vlastnú interpretáciu. Zatiaľ nebudem prezrádzať, na čo som prišiel, ale prvý dvojverš refrénu je:

Zaklínač hadov v kúte spí,
skrútený ako jeden z nich.

A to je na dnes všetko. Snáď Vás čítanie s porozumením netraumatizovalo natoľko, aby ste nemohli pokračovať na iných, podstatne poetickejších blogoch. Pekný deň prajem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.


Už ste čítali?