Zvieratká idú na dovolenku

Autor: Erik Kriššák | 16.6.2011 o 9:06 | Karma článku: 9,56 | Prečítané:  296x

Po čase zasa niečo o nápadoch, myšlienkach a nepoužitých témach, nečakajte žiadnu zmysluplnú poéziu (na to ste už snáď zvyknutí).

Čím som starší, tým viac sa „teším“ na moment, kedy nastane toto:

Milenecká

Nakoniec sa vyzlečiem
a budeš sa mi smiať.

Nebudem Vás presviedčať, že mi išlo o poéziu, kedy autor (akože ja, ale v tretej osobe to znie objektívne, univerzálne a ja neviem, čo ešte...) ide s kožou na trh a deprimuje ho reakcia okolia, na to je to príliš prvoplánové. Raz z toho možno vydolujem niečo použiteľné.

A teraz pozor, chvíľka chválenia. Dostal som sa do situácie, kedy som mal vybrať z mojej tvorby to, čo považujem za najlepšie. Pre publikačné účely, podľa možnosti v počte 6 kusov. Po samozrejmých extrémoch (všetko alebo nič) som heroicky zúžil výber na 90 útvarov a zaznamenal som si toto:

Aj tú najhoršiu báseň
mám rovnako rád.

Nie je to práve poézia, ale ako výrok mi to sedí. Je to ako s deťmi, zodpovedať Sofiinu voľbu, je to jednoducho blbosť z princípu (hoci občas človek musí konať blbo).

A keď som pri deťoch, tak stále čakám, čo moju lenivú fantáziu nakopne k tomu, aby som využil toto:

Zvieratká idú na dovolenku
starým časom odzvonilo.

Písať pre deti ma baví každým mesiacom viac a viac, nikto nie je tak nadšený z toho, že sa mu spieva alebo recituje banálne posolstvo, ako deťúrence. Čím sa Vám snažím naznačiť, aby ste rýchlejšie starli, hajde naspäť do detstva!

V poslednej dobe som si zamiloval aj učebnicové záležitosti, konkrétne balady, takže som ponorený do Erbena a jeho Kytice, o Jánovi Bottovi a Žltej ľalii ani nehovorím. Hororové balady nemajú chybu, písať ich v súčasnosti v úžasnej forme 19. storočia však nemožno, nuž dumám nad modernými rozprávkami, mýtmi a pod., ktoré by poslúžili ako inšpirácia pre vlastnú interpretáciu. Zatiaľ nebudem prezrádzať, na čo som prišiel, ale prvý dvojverš refrénu je:

Zaklínač hadov v kúte spí,
skrútený ako jeden z nich.

A to je na dnes všetko. Snáď Vás čítanie s porozumením netraumatizovalo natoľko, aby ste nemohli pokračovať na iných, podstatne poetickejších blogoch. Pekný deň prajem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?