Otrasné weby hudobných skupín

Autor: Erik Kriššák | 5.1.2013 o 10:28 | Karma článku: 5,01 | Prečítané:  755x

Nemôžem si pomôcť, encyklopedista vo mne sa búri, keď tak sledujem webové sídla domácich i zahraničných skupín a interpretov. Dajme bokom tradičné ignorovanie informačnej architektúry, nekonečné odporúčania W3C, výskumy očných reflexov a podobné márnomyseľné pokusy, ktoré sa snažia o to, aby sa z internetu stal distribútor hodnotných informačných balíčkov, z ktorého by sa na Vianoce tešilo pár zamestnancov zmieneného konzorcia, prípadne niekoľko vysokoškolských pedagógov, a tým to hasne. V akože vedomostnej, poznatkovej či akej spoločnosti by som očakával, že kapely budú mať snahu prezentovať o sebe čo najviac pravdivých informácií, keďže net je plný chýb.

Akurát, že to tak vo väčšine prípadov nefunguje, i keď situácia je lepšia ako pred pár rokmi.

Mať grafiku na figu

Jasné, programátori a reklamne pozlátkoví používatelia vidia nejakú animáciu, načítavanie videa i sú v stave velebiť Stvoriteľa, ale úprimne, nič nie je horšie, ako netušiť, ktorá machuľa je vlastne menu a kam sa ňou dostanem. Krásne to ukazuje web južanskej kapely Molly Hatchet, ktorý je síce prudko temný a efektný, Frank Frazetta bol borec, ale aby človek hľadal plamienky, ktoré v lepšom prípade poskytnú aj nejakú informáciu, to je dosť blbé.

Molly Hatchet

O farbe pozadia v kontraste s farbou písma radšej ani nevravieť.

História, diskografia, koncerty a to ostatné

Je jasné, že profesionálne spolky sa zameriavajú hlavne na e-shop a nejaké tie multimediálne kravinky, aspoň si aktualizujú koncerty, ale zásadný problém vidím v inom. Neviem, prečo sa skupiny urputne snažia utajiť svoje predchádzajúce živobytie. Takmer všade sa prezentuje len "aktuálna" zostava a iné akoby ani neexistovalo. Krásne to vidno na webe rockerov Dorian Gray:

Dorian Gray

K veci nič, len pár slov písaných niekým, kto o slovenskej gramatike veľa nevedel (kašľať na to, je to asi rockerské). A túžba získať informácie o albumoch? Zabudnite.

Ešte klasickejšie je svoj web neaktualizovať a uviesť to, čo uvádza napríklad bluesová kapela Stretch:

Stretch

Aj stručné heslo v ľubovoľne odfláknutej encyklopédii obsahuje viac informácií, než akože oficiálne stránky skupiny. Pomôžem si zasa ukážkovo strašným webom Molly Hatchet, jej diskografia je síce graficky okázalá, ale informácií poskytuje minimum, názov, rok vydania, obrázok a to je všetko:

Molly Hatchet Discography

Záver

Ako by to malo vyzerať? Veľa podľa mňa netreba. Stačí prehľadný vizuál, jasne rozlíšiteľné menu a základné informácie, kto sme, čo sme, koncerty, členovia, história, diskografia s rokmi vydania, názvami skladieb, zostavami a prípadne aj ďalšími informáciami. Do toho nejaká obrazová galéria, multimédiá, kontakty a pri slávnejších spolkoch aj možnosť diskutovať a je to. Ako to má napríklad Motorhead:

Motorhead

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?